Tradycyjne wróżby na andrzejki

Udostępnij Skomentuj

Wieczór andrzejkowy to zwyczaj, który przetrwał setki lat! Tradycyjne wróżby na andrzejki odkrywały tajemnice przyszłości i dawały nadzieję niezamężnym dziewczętom. Dlaczego andrzejki to taka ważna noc?

Skąd się wzięły andrzejki


Andrzejki
to jeden z najbardziej tajemniczych wieczorów roku. Nawet geneza tego zwyczaju jest owiana tajemnicą - być może wywodzi się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich. Współcześnie znane andrzejki są wigilią dnia świętego Andrzeja, który był jednym z dwunastu apostołów i uznawany jest za patrona wszystkich Słowian i opiekuna niezamężnych dziewcząt.

Pierwsze potwierdzone wzmianki o wróżbach andrzejkowych w Polsce pochodzą z połowy XVI wieku i znalazły się w dziele renesansowego twórcy. Oznacza to, że skoro andrzejki wkroczyły wtedy do literatury, to zwyczaj musiał być już powszechnie znany!

 

Wieczór andrzejkowy dawniej


Jeszcze kilka lat temu wieczór andrzejkowy stanowił ostatnią okazję do hucznej zabawy, ponieważ wkrótce następował adwent. Był to czas, w którym Kościół zakazywał biesiadowania i organizowania głośnych przyjęć. Obecnie zasady są łagodniejsze i już nikogo nie dziwi wizyta w klubie przed Bożym Narodzeniem.

Wieczór andrzejkowy można zorganizować w domu. Sprawdź jak to zrobić, wejdź: Jak zorganizować wieczór andrzejkowy

Dawniej wieczór z 29 na 30 listopada był czasem kiedy panny mogły bawić się w swoim gronie. Poprzez andrzejkowe wróżby dziewczęta starały się poznać swoją przyszłość. Najbardziej interesowała je kwestia zamążpójścia, stąd tradycyjne wróżby na andrzejki dotyczą kwestii związanych z miłością i nadzieją na szybką odmianę losu. Warto też zauważyć, że wróżby dotyczą tylko dziewcząt - mężatki nie brały w nich udziału, ponieważ znały już swoją przyszłość u boku męża, a chłopcy wieczór wróżb obchodzili 25 listopada, podczas tzw. katarzynek.

 

Wróżby na andrzejki


Andrzejkową wróżbą, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody, jest lanie wosku przez klucz. Przedmiot ten ma znaczenie symboliczne - odsłania tajemnice nieodgadnionej przyszłości. Z kształtu wylanego na zimną wodę wosku odgadywano cechy charakteru przyszłego męża, pierwszą literę imienia czy nawet jego wygląd.

Dobrą wiadomość dla panny podczas wieczoru andrzejkowego mógł przynieść pies. Niezamężne dziewczęta zbierały się w jednym pomieszczeniu, a każda miała ze sobą placek posmarowany tłuszczem. Następnie do domu wpuszczano czworonoga - panna, której wypiek został zjedzony jako pierwszy, miała szansę na szybkie zamążpójście.

Tradycyjne wróżby na andrzejki wykorzystywały symbolikę przedmiotów. Jedną z najstarszych zabaw jest losowanie rzeczy i odsłanianie nieznanych kolei losu, np. uschnięty liść lub ruta - symbolizują staropanieństwo, różaniec lub modlitewnik - symbolizują życie zakonne, pierścionek lub obrączka - symbolizują ślub.

Dawniej wierzono również w ukryte znaczenie snów, a ten który przyśnił się dziewczynie w nocy z 29 na 30 listopada był szczególnie ważny. Bywało, że panny przez cały dzień pościły, przed snem zjadały słonego śledzia a pod poduszkę wkładały męskie spodnie. Takie zabiegi gwarantowały, że podczas andrzejkowej nocy przyśni im się przyszły wybranek.

W niektórych regionach Polski popularny był zwyczaj palenia ognisk, nazywanych ogniami świętego Andrzeja, które odpędzały od domów złe duchy. Oprócz tego, jeżeli spaliło się w nich fragment wielkanocnej palmy, dym z takiego ogniska miał przynieść w nocy wizję tajemniczego ukochanego.

 

Andrzejki można spędzić także poza domem! Jeżeli planujesz wyjazd na koniec listopada, zobacz andrzejkowe noclegi w różnych regionach kraju, wejdź:

Andrzejki 2017 na Mazurach
Andrzejki 2017 nad morzem

Andrzejki 2017 w Bieszczadach
Andrzejki 2017 w Beskidach

Andrzejki 2017 w Tatrach

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!