Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie.
Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc bardzo poważnie.
Tradycje andrzejkowe dużą wagę przykładały do znaczenia snów. W niektórych regionach kraju dziewczęta pościły przez cały dzień, a przed snem jadły słonego śledzia. Miało to przynieść proroczy sen, podczas którego zobaczą swojego przyszłego męża. Kolejną tradycją andrzejkową było ucinanie gałązek wiśni, które wstawiano do wody. Jeżeli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wróżyła pannie szybkie wyjście za mąż.
Jednak najbardziej znaną z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. Dawniej do wróżby wykorzystywano cynę lub ołów. Najlepiej jeśli pochodziły z ram okien lub witraży z kościoła, ponieważ było to symbolem nierozerwalnego związku. Po roztopieniu przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza, co oznaczało otwarcie bramy czasu. Również powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Postać anioła oznaczała opiekę, kształt chmury sugerował, że trzeba otworzyć się na nowe doświadczenia, natomiast kot ostrzegał przed podejmowaniem pochopnych decyzji i nieprzemyślanymi związkami. Oprócz lania wosku, wróżby na andrzejki obejmują przestawianie oraz rzucanie butów, obieranie jabłek, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu.
Zobacz inne zwyczaje, które warto przypomnieć sobie przed nadchodzącymi andrzejkami, wejdź: Zwyczaje andrzejkowe
Dawne tradycje andrzejkowe znane są również dzisiaj. Jednak nie traktujemy ich już tak poważnie jak dawniej. Podczas andrzejkowego wieczoru wróżą sobie wszyscy - dorośli, dzieci, dziewczęta oraz chłopcy. Kiedyś mieli oni swój własny wieczór wróżb w wigilię świętej Katarzyny.
Nie masz pomysłu na to jak spędzić wieczór wróżb? Zobacz: Andrzejki
Zobacz także
Dodaj komentarz
Dodane komentarze (8)
-
polipol -
szukam informacji do gazetki szkolnej
-
Xxxxdddddxdxdxdxdxdxdxdx
-
Fajne choc dziwne
-
popierdolone
-
Głupie takie
-
fajne są
-
dobre